Můžu, nebo musím

17. července 2018 v 14:58
Vnímání toho, jestli něco můžu, nebo musím, se proměňuje několikrát v životě podle našeho věku. Pokud bydlíme s rodiči, je vystaráno, protože ti většinou tohle řeší za nás. Děti, i když mají volbu, se často nemůžou rozhodnout. Připomněla jsem si v této souvislosti příhodu, kdy naše starší děti měly jet na nějaké soustředění. Vůbec jsme jim do toho nemluvili a ony si najednou s touhle situací nevěděly rady. A tak to vyřešil syn otázkou: mami, nechcete nám to zakázat nebo přikázat? Bylo to hrozně srandovní, ale pochopitelné. V každém případě mohly být naštvané na rodiče. Ale tehdy jsme se nenechali nachytat a rozhodnutí nechali přece jen na nich. Když se už člověk rozhoduje sám za sebe, popřípadě za svou novou rodinu, tak v tom často hraje roli "vrozený" smysl pro zodpovědnost a člověk toho musí zvládnout spousty. A v produktivním věku, kdy člověk chodí do práce, je toho MUSÍM přece jen víc než MŮŽU. V seniorském věku se to ale vše obrátí a člověk už do práce nemusí, ale pokud chce, tak může, nemusí už tolik brát ohledy na druhé a MŮŽE toho spoustu. A tak se máme pořád na co těšit, i když v mládí si myslíme, že být starý je něco příšerného.
A ještě výzva pro všechny, kdo si stěžují, že bylo zase vybráno blbé téma týdne. Když se vám téma nelíbí, tak prostě nic nepište. Všichni píšeme blog pro zábavu, ne z povinnosti. To je právě téma tohoto týdne! Můžete psát, ale nemusíte.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 TheLazyCat TheLazyCat | E-mail | Web | 20. července 2018 v 19:33 | Reagovat

Krásně napsáno. V mém věku toho musím není moc a jsem schopná filtrovat, co opravdu musím a co bych měla. Až přijdou děti, vím že budu muset většinu věcí a pak se budu těšit na důchodový věk, kdy se to zase vrátí a budu si moct vybrat, zda musím nebo bych měla :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama